Традиционната българска лютика е рарядка, която е разпространена предимно в Северна България. Врачанска, Плевенска, Тетевенска, по кнежански, влашка, селска… Всеки край си има своя рецепта и настоява, че тя е най-вкусната. Макар да има множество вариации, включително и с царевично брашно и боб, основа на всички са печените чушки. Всички останали вкусове – домат, чесън, магданоз, лук – ги допълват много приятно.
Майка ми приготвяше тази лютика много често от годината, защото имахме домашни зеленчуци, които слагаше отделно в буркани печени чушки, печени патладжани и печени домати. Не е нужно да ви убеждавам колко е вкусно и свежо!
Лютиката, оказва се е любимо ястие на много хора, като всеки я предпочита по различен начин, в зависимост от това как е приготвяна именно от майка му или баба му! Ние няма да влизаме в спорове чия лютика е най-вкусна. Предпочитаме просто да си я хапваме с мек или пък препечен хляб, всякак ни харесва. Важното е да е в достатъчно количество. Носи вкуса на лято, който можете да си припомняте и в по-студените месеци на годината. Ако й добавите парче сирене и някакво сухо месце, си става чудна вечеря.
При наличието на зимнина вкъщи отваряме бурканите, зарязваме всичко на много ситно и мешаме, но това е в добри случай.
Изпечете патладжана, домата и чушките. Аз ги пека във фурната, стават чудесни. Сложете патладжана и чушките в купа с капак за по-лесно белене и ги задушете в него докато поизстинат. Обелете ги и махнете семките.
Нарежете ги на едри парчета и ги сложете в купа. С помощта на клъчник намачкайте леко зеленчуците, но нека не станат на каша, просто леко ги счукайте. Добавете нарязания на ситно лук и овкусете със сол и зехтин.
При желание си натрошете сирене и препечете няколко филийки хляб.